Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Ο ρόλος του σχολείου στην πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας είναι σημαντικός, δεδομένου ότι το σχολικό περιβάλλον έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει τη συμπεριφορά των μαθητών και να δράσει ως μηχανισμός πρόληψης στην προσπάθεια αντιμετώπισης της ενδοσχολικής βίας.

Στο πλαίσιο αυτό, την Τρίτη 8 Μαρτίου στα τμήματα του σχολείου μας πραγματοποιήθηκαν δράσεις  για την ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών στο φαινόμενο του ενδοσχολικού και του ηλεκτρονικού εκφοβισμού.

Οι μαθητές της Α΄ τάξης παρακολούθησαν την ταινία «το Θαύμα», ενώ στους μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης προβλήθηκε το  ντοκιμαντέρ «Ημερολόγια εκφοβισμού», ένα βίντεο-σεμινάριο κατά του ηλεκτρονικού εκφοβισμού, καθώς και η εκπαιδευτική ιστορία για το bullying «Όλιβερ Μπάτον».

Υπεύθυνες καθηγήτριες ήταν η κ. Στεφανούδη, η κ. Ξανθοπούλου και η κ. Σιμσίρη.

rsz stopbuylling