Εργαστήρια Δεξιοτήτων Β΄ Γυμνασίου – Επιμορφωτική δράση από τον Ερυθρό Σταυρό

Την Τετάρτη 4 Μαΐου 2022 στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (Θεματικός Άξονας: «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ -Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη») και του προγράμματος «Ο εθελοντισμός και ο εθελοντής. Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός» πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτική δράση με θέμα: «Εθελοντικές δράσεις του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και πρώτες βοήθειες».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 και Β5 κατά τη διάρκεια δύο διδακτικών ωρών είχαν την ευκαιρία να επιμορφωθούν στις πρώτες βοήθειες και να ενημερωθούν για τις δράσεις της ΜΚΟ από την κ. Αλεξάνδρα Μπαμπούλη, Εκπαιδεύτρια - Νοσηλεύτρια Περιφερειακού Τμήματος Ε.Ε.Σ. Αλεξανδρούπολης.

Τα παιδιά κατανόησαν την έννοια του εθελοντισμού και τη σημασία του και έμαθαν με βιωματικό τρόπο πώς να προσφέρουν τις πρώτες βοήθειες, συμμετέχοντας ενεργά στην πρακτική τους εφαρμογή.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρμαρά Καλλιόπη

• Redcross2