Συμμετοχές του σχολείου μας σε Λογοτεχνικούς Διαγωνισμούς

Διεθνής Διαγωνισμός Ποίησης Castello di Duino - 18η έκδοση 2021-2022 Θέμα: «Μου λείπεις πολύ / Νοσταλγία» (“I miss you so much / Nostalgia”)

Συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου Αηδόνη Ραφαηλία, Αλεξάκης Παύλος, Βεγλεκτσή Καλλιόπη, Παπαμάλη Στεφανία, Μαυροφρύδη Δανάη, Ποντισίδου Ελένη, Τσιμπούκα Μαρία, Παπαζαχαρίου Μαρία, Παπαδοπούλου Μαριρένια,  Σλαβίδης Νικόλαος με τη συλλογική ποιητική δημιουργία «Η νοσταλγία της Ελένης» (“Helen’s  nostalgia’’).

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κιτσάτη Μαρία

10ος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης “Γρηγόρης Πεντζίκης”

Συμμετείχαν οι μαθήτριες: Αηδόνη Ραφαηλία (Γ΄ Γυμνασίου) με το διήγημα «Δείξε μου τον φίλο σου, να σου πω ποιος είσαι», Αχβλεντιάνη Μαρίνα με το διήγημα «Η φιλία» και Μπαμπούκα Ευαγγελία με το διήγημα «Ταξίδια του ουρανού και του νου» (Α΄ Γυμνασίου).

51ος Διεθνής Διαγωνισμός Αλληλογραφίας Νέων

Συμμετείχε η μαθήτρια της Γ΄ τάξης  Αηδόνη Ραφαηλία με το κείμενό της με θέμα: «Γράψε μια επιστολή σε ένα πρόσωπο με επιρροή, όσον αφορά τους λόγους και τους τρόπους που μπορεί να αναλάβει δράση για την κλιματική αλλαγή».

Πρώτος Πανελλήνιος Μαθητικός και Νεανικός Διαγωνισμός Γραφής και Αφίσας   FAIRLIFE L.C.C.   με τίτλο «Η πρώτη γενιά χωρίς καπνό, χωρίς άτμισμα»

Συμμετείχε η μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου Αηδόνη Ραφαηλία με το διήγημα «Αν δεν...».

23ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός -  Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών

Συμμετείχαν οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης Παπαμάλη Δήμητρα με το ποίημα
«Ο πόλεμος» και Συμεωνίδου Ανδριάνα με το ποίημα «Η μαγεία της αγάπης».

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σπυριδάκη Δάφνη

DIAGONISMOI22