Εργασία μαθητών του 4ου Γυμνασίου για την ύλη και την αντιύλη

Την Τέταρτη 26 Μαρτίου 2014 ομάδα μαθητών του σχολείου μας   συμμετείχε σε εκδήλωση σχετικά με το Cern και τη λειτουργία του η οποία πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης.

Η εκδήλωση ήταν η συνέχεια της εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε την 12 Φεβρουαρίου 2014 στο πλαίσιο του προγράμματος:  "Εκπαιδευτικό πρόγραμμα εικονικής περιήγησης μαθητών και μαθητριών στο πείραμα CMS του LHC στο CERN ".

Οι μαθητές παρουσίασαν τις εργασίες τους πάνω σε ερωτήματα που έθεσαν στους επιστήμονες κατά την πρώτη συνάντηση.

Το 4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης παρουσίασε την εργασία του πάνω στα ερωτήματα:

Α) Ξέρουμε ότι υπάρχουν 6 quarks. Στην ύλη που παρατηρούμε έχουν ανακαλυφθεί μόνο τα 2. Πώς ξέρουμε ότι υπάρχουν τα άλλα 4; Κι αν υπήρχαν κάποτε, γιατί έχουν εξαφανιστεί;

Β) Βρέθηκε η αντιύλη; Αν όχι, πόσα χρόνια υπολογίζονται μέχρι την ανακάλυψή της;

Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η κ.Τερτσούδη Χαρίσα.