Ιστορικό

Το 4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης ιδρύθηκε το 1982 και τα πρώτα χρόνια συστεγάστηκε με το 1ο Γυμνάσιο και λειτουργούσε σε δύο βάρδιες, πρωινή και απογευματινή. Το 1992 το σχολείο μας απέκτησε δικό του χώρο, το τριώροφο κτήριο στη συμβολή των οδών Αυτοκράτειρας Θεοδώρας και Οψικίου και παρέμεινε σε αυτό μέχρι τον Αύγουστο του 2021. Μετακόμισε προσωρινά το 1999 στο κτήριο του ΠΕΚ λόγω της υποστύλωσης και ανακαίνισης του κτηρίου. Όλα αυτά τα χρόνια το 4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης μοιραζόταν τον αύλειο χώρο με  3 ακόμη σχολεία: το 3ο Γυμνάσιο, το 1ο Γυμνάσιο και το 1ο Ενιαίο Λύκειο.

Το 2021 το σχολείο  μετονομάστηκε επίσημα σε 4ο Γυμνάσιο – «Θεόδωρος Κάστανος» και από τον Σεπτέμβριο του 2021  λειτουργεί σε νέες εγκαταστάσεις στην περιοχή ΚΕΓΕ (Δημοκρίτου 6Β).

Υποδομή

Το νέο κτήριο  εκτείνεται σε περίπου 3.000 τετραγωνικά μέτρα. Διαθέτει ευρύχωρους διαδρόμους, μπροστινή και πίσω αυλή, γήπεδα μπάσκετ, χάντμπολ και βόλεϊ. Στο σχολείο υπάρχουν 15 διδακτικές αίθουσες (εκ των οποίων οι δύο είναι ξένων γλωσσών και η μία αισθητικής/μουσικής αγωγής), βιβλιοθήκη, αίθουσα ΖΕΠ,  αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με σκηνή,   2 εργαστήρια πληροφορικής, εργαστήριο τεχνολογίας, εργαστήριο φυσικών επιστημών και παρασκευαστήριο. Το σχολείο διαθέτει επίσης κυλικείο, γραφείο καθηγητών, γραφείο διεύθυνσης, γραμματεία, γραφείο συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, τουαλέτες μαθητών σε κάθε όροφο, τουαλέτες ΑΜΕΑ, τουαλέτες στο γραφείο καθηγητών, ανελκυστήρα, αντλιοστάσιο και αρκετούς βοηθητικούς χώρους (αποθήκη οργάνων γυμναστικής ,αποθήκη σχολικών βιβλίων, αποθήκες ορόφου, ισογείου και υπογείου). Όλες οι αίθουσες είναι εξοπλισμένες με  υπολογιστή (desktop / laptop) και προτζέκτορα.

Εργαστήριο Πληροφορικής

Αίθουσα Τεχνολογίας