Δίκτυο Αειφόρου  Εκπαίδευσης «Διατροφή, Περιβάλλον & Yγεία»

Τη φετινή σχολική χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Αειφόρου  Εκπαίδευσης με τίτλο: «Διατροφή, Περιβάλλον & Yγεία» που διοργανώνεται από το Κ.Π.Ε./Κ.Ε.ΠΕ.Α. Ιεράπετρας – Νεάπολης.

Σκοπός του δικτύου είναι να εισαγάγει τους μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς σε μια συλλογική δράση προβληματισμού σχετικά με τη σύνδεση της διατροφής με τις έννοιες «φέρουσα ικανότητα», «παραδοσιακή διατροφή», «σπατάλη φυσικών πόρων», «υγιεινή διατροφή», «αειφορία των τοπικών κοινωνιών», «μείωση του οικολογικού και ενεργειακού αποτυπώματος».

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας σε αυτό το δίκτυο, η εκπαιδευτικός Καμάργιου Χρυσάνθη, μαζί με εκπαιδευτικούς από όλη την επικράτεια,  συμμετείχε σε διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα «Η διατροφή και ο ρόλος της στην υγεία και στην εκπαίδευση για την αειφορία». Επίσης, οι μαθητές του Α4, μαζί με μαθητές άλλων σχολείων από την επικράτεια που συμμετέχουν στο δίκτυο, παρακολούθησαν διαδικτυακή επιμορφωτική δράση με θέμα «Μαθαίνω για τη διατροφή στη σχολική ηλικία».

Σκοπός των δράσεων ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί και μαθητές σε θέματα που αφορούν τη διατροφή και τη σχέση αυτής με την υγεία, το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή. Πιο συγκεκριμένα, έγιναν συστάσεις για αλλαγή διατροφικών συνηθειών και την υιοθέτηση μιας καινοτόμας αλλά ταυτόχρονα βιώσιμης διατροφής για την υγεία και το περιβάλλον.

Ενδεικτικά, οι ομιλητές της επιμορφωτικής δράσης των μαθητών και τα θέματα που ανέπτυξαν ήταν:

«Eat 4 Change: Από το πιάτο μας στην προστασία του κλίματος»

Σβορώνου Ελένη, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Διά Βίου Μάθησης στο WWF Ελλάς

«Κατανάλωση υπέρ-επεξεργασμένων τροφίμων και ενεργειακών ποτών και οι επιπτώσεις τους στην εφηβική ηλικία»

Σφακιανάκη Ειρήνη, Ε.Τ.Ε.Π. του τμήματος Επιστημών Διατροφής και  Διαιτολογίας του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου.

diktyoSxoleion3