ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ

Ημέρα Μνήμης για τα  Θύματα του Ολοκαυτώματος

Η 27η Ιανουαρίου καθιερώθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 2005 ως Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα  Θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Η ημερομηνία επιλέχθηκε, διότι στις 27 Ιανουαρίου 1945, λίγο πριν από τη λήξη του πολέμου, ο στρατός των συμμάχων απελευθέρωσε το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Άουσβιτς - Μπίρκεναου στην Πολωνία.

Την Πέμπτη 27 Ιανουαρίου 2022, στο πλαίσιο αυτής της ημέρας αφιερώσαμε δύο διδακτικές ώρες, κατά τη διάρκεια των οποίων προβλήθηκε στα τμήματα της Α΄ Γυμνασίου η ταινία «Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα» του Mark Herman, ενώ στα τμήματα της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου  «Ο πιανίστας» του Roman Polanski.

Οι ταινίες, που επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες Ξανθοπούλου Σταυρούλα και Στεφανούδη Βασιλική, συγκίνησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες και έδωσαν τροφή για σκέψη και προβληματισμό για τη μισαλλοδοξία, τον ρατσισμό και τη βία που στιγμάτισαν και στιγματίζουν την Ιστορία.

marie bellando mitjans b8MpFt6hctY unsplash