Αφιέρωμα «100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή»

Συμπληρώνονται φέτος 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, το γεγονός που έγραψε με  τα πιο μελανά χρώματα τις σελίδες της Ιστορίας του Νεοελληνικού Έθνους.

Το σχολείο μας, τιμώντας τη μνήμη των δεκάδων χιλιάδων θυμάτων της αγριότητας και της θηριωδίας που επέδειξαν σε βάρος τους τα κεμαλικά στρατεύματα, διεξήγαγε, την Παρασκευή 27 Μαΐου 2022, αφιέρωμα στη δόξα και το μεγαλείο της μαρτυρικής Σμύρνης και των ανθρώπων που τα δημιούργησαν, αλλά και στα εκατομμύρια των βίαια εκτοπισμένων προσφύγων, που συνετέλεσαν καθοριστικά στη διαμόρφωση της φυσιογνωμίας και του πολιτισμού του Νέου Ελληνικού Κράτους.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου στο πρώτο μέρος του αφιερώματος απήγγειλαν ποιήματα κλασικών Ελλήνων ποιητών, με αναφορές στις πόλεις των μικρασιατικών παραλίων και ξεδίπλωσαν μέσα από ιστορικές αφηγήσεις την αίγλη και τον υλικό, πνευματικό και πολιτιστικό πλούτο της Σμύρνης πριν από την καταστροφή. Οι αφηγήσεις τους συνοδεύονταν από την προβολή πλούσιου φωτογραφικού υλικού σε μορφή ταινίας τύπου slideshow, με όψεις των συνοικιών, της περίφημης προκυμαίας, των αριστοκρατικών σπιτιών και των προξενείων, της κοσμικής ζωής της πόλης και των εκπαιδευτηρίων της.

Χοροί και τραγούδια, από τη χορευτική ομάδα και τη χορωδία μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας, αναβίωσαν τον πλούτο της μικρασιατικής καλλιτεχνικής παράδοσης.

Στο δεύτερο μέρος του αφιερώματος οι μαθήτριες, μέσα από ιστορικές αφηγήσεις, πλαισιωμένες, επίσης, από φωτογραφικό υλικό σε μορφή ταινίας, επικοινώνησαν το χρονικό της μικρασιατικής τραγωδίας, από την οργανωμένη αντεπίθεση του κεμαλικού στρατού μέχρι τον εμπρησμό της Σμύρνης και τον βίαιο διωγμό που υπέστησαν τα εκατομμύρια των κατοίκων από τα βάθη της Ανατολίας μέχρι τα μικρασιατικά παράλια.

Την επιμέλεια επιλογής των ιστορικών γεγονότων, του φωτογραφικού υλικού και της σύνθεσής τους σε  ταινίες είχε η Φιλόλογος εκπαιδευτικός κ. Καλλιόπη Τυμπανίδου.

Την επιμέλεια των χορών από τη μικρασιατική παράδοση και την προετοιμασία της χορευτικής ομάδας για την εκτέλεσή τους είχε ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κ. Δημήτριος Δεσλής.

Την επιμέλεια και προετοιμασία για την εκτέλεση των μικρασιάτικων τραγουδιών από τους μαθητές της χορωδίας είχε ο εκπαιδευτικός της Μουσικής κ. Γιαρένης Χρήστος.

Μπορείτε να δείτε βίντεο με αποσπάσματα της εκδήλωσης στη διεύθυνση: https://www.youtube.com/watch?v=ZAM2LpUP788

• 8b