Συμμετοχή σε ενημερωτική εκδήλωση του  4ου ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης και της ΔΔΕ Έβρου

Την Παρασκευή 20/5/2022 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Νομαρχείο όπου παρακολούθησαν την εκδήλωση που διοργάνωσε το 4ο ΕΠΑΛ της πόλης μας και η Δ.Δ.Ε. Έβρου διά μέσου του υπεύθυνου σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού.

Εντυπώσεις της μαθήτριας Βεγλεκτσή Καλλιόπης:

«Ενημερωθήκαμε για τον νέο Τομέα Ναυτιλιακών Σπουδών που θα λειτουργήσει από το επόμενο σχολικό έτος 2022-2023. Οι εισηγητές μάς μίλησαν για τις σχετικές ειδικότητες προβάλλοντας τις ιδιαιτερότητες των ναυτικών επαγγελμάτων. Αν και οι οικονομικές απολαβές και οι εμπειρίες που προσφέρουν μας φάνηκαν ελκυστικές, σίγουρα υπάρχει κι ένας βαθμός δυσκολίας. Επιπλέον πολύ ενδιαφέρον είναι το ότι δεν υπάρχει καθόλου ρουτίνα, εφόσον κάθε μέρα κάτι καινούριο προκύπτει στη ζωή ενός ναυτικού. Προβληματιστήκαμε όμως και για το πώς αντέχει κάποιος πάνω στο πλοίο μακριά από τους αγαπημένους του για πολύ καιρό. Η ενημέρωση ήταν ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική.»