EΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Α ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

Εργαστήρια Δεξιοτήτων Α΄ Γυμνασίου – Φιλοζωική δράση

Την Πέμπτη 12 Μαΐου μαθητές και μαθήτριες του Α1, Α2, Α3 και Α5  του σχολείου μας, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και του προγράμματος «Ζώα συντροφιάς: Έχουμε κι εμείς δικαιώματα!», συμμετείχαν με την υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Κιτσάτη Μαρία σε φιλοζωική δράση που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την κ. Βαλαβάνη Σοφία, σύμβουλο της Κοινότητας Αλεξανδρούπολης και ενεργό μέλος του φιλοζωικού σωματείου «Κιβωτός».

Τα παιδιά, μπαίνοντας στον ρόλο του εθελοντή, εφοδίασαν μία από τις ταΐστρες που έχουν τοποθετηθεί στην πόλη μας για τα αδέσποτα ζώα και στη συνέχεια στη Δημοτική Βιβλιοθήκη ενημερώθηκαν από την κ. Βαλαβάνη για τα δικαιώματα των ζώων συντροφιάς, δεσποζόμενων και αδέσποτων και τις δικές μας υποχρεώσεις απέναντί τους.

Τα παιδιά  κατανόησαν την έννοια του εθελοντισμού και τη σημασία του και συνειδητοποίησαν για ακόμη μία φορά πως τα ζώα έχουν δικαιώματα και πως, ενώνοντας όλοι μαζί τις φωνές μας για την προστασία τους, θα ακουστούμε πιο πολύ!

Μπορείτε να δείτε βίντεο με φωτογραφίες από τη φιλοζωική δράση στη διεύθυνση: https://www.youtube.com/watch?v=pEukkvv35Ts&list=PLrugAxAK_GyHLbMkx0CfURilQuMD4P4ZK&t=57s