Συμμετοχή του Περιβαλλοντικού Ομίλου στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Το κλίμα αλλάζει… αλλάζω ζωή!»

Ο Όμιλος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του σχολείου μας με  θέμα την κλιματική αλλαγή συμμετείχε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Το κλίμα αλλάζει… αλλάζω ζωή!» με το κολάζ «Κλιματική αλλαγή», με στόχο την παρουσίαση των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής στον πλανήτη και την ανάγκη προσαρμογής σε αυτήν.

Ο Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός «Το κλίμα αλλάζει… αλλάζω ζωή!» εντάσσεται στις εκπαιδευτικές δράσεις του ολοκληρωμένου έργου «LIFE-IP AdaptInGR- Boosting the implementation of adaptation policy across Greece», το οποίο συγχρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα LIFE της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το Πράσινο Ταμείο και συντονίζεται από το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας. Ο υπεύθυνος φορέας διοργάνωσης του διαγωνισμού είναι η Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού.

Μέλη του Περιβαλλοντικού Ομίλου: Ζυμταρούδης Θεόδωρος Α1, Γκουτινάκη Ξανθένια Β1, Καραλή Αναστασία, Κίτσιου Κυριακή, Κωστιδάκη Μαρία, Λογαρνού Κωνσταντίνα Γ2

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Κουρτέση Θεοδώρα

Περισσότερες εργασίες του Ομίλου μπορείτε να δείτε στον ψηφιακό πίνακα padlet: https://padlet.com/thkourt/padlet-izgoocweoithb57f