Συνέντευξη κ. Σκερλετόπουλου, διαχειριστή Δομής Στήριξης Επιχειρηματικότητας του Επιμελητηρίου Έβρου με την επωνυμία Light Hub

Οι δημοσιογράφοι της σχολικής μονάδας του 4ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Θεόδωρος Κάστανος» υλοποίησαν  συνέντευξη με τον κ. Λεωνίδα Σκερλετόπουλο, διαχειριστή της Δομής Στήριξης Επιχειρηματικότητας του Επιμελητηρίου Έβρου με την επωνυμία Light Hub, στις 8-1-2024 στον χώρο της δομής. Μέσα από σειρά ερωτημάτων ενημερώθηκαν για τη δημιουργία της δομής, τη λειτουργία, τους ωφελούμενους, την προσφορά της, τις επιτροπές, τα εργαστήρια.

Οι δομές στήριξης της επιχειρηματικότητας λειτουργούν στο εξωτερικό για τουλάχιστον 30 χρόνια. Στην πόλη μας η συζήτηση για τη δημιουργία τέτοιας δομής ξεκίνησε περί το 2013, με πρωτοβουλία του πρoέδρου του επιμελητηρίου κ. Τοψίδη και των συνεργατών του, κ. Σκερλετόπουλου  και κ. Χουλιά. Το 2017 κατατέθηκε το πρώτο πρόγραμμα από τη δομή, το οποίο έλαβε έγκριση το 2019. Η εναρκτήρια εκδήλωση υλοποιήθηκε τον Μάιο του 2020.

Η δομή παρέχει βοήθεια σε επιχειρήσεις, μεμονωμένα άτομα ή και ομάδες, για να υποστηριχτούν στην επιχειρηματική τους ιδέα. Σε ετήσια βάση προκηρύσσονται θέσεις για ένταξη στα προγράμματα της δομής. Τα προγράμματα υλοποιούνται σε δύο στάδια. Το πρώτο στάδιο είναι οι προθερμοκοιτίδες με διάρκεια 11 εβδομάδες, όπου αναπτύσσεται το επιχειρηματικό μοντέλο. Ακολουθεί η παρουσίαση της ιδέας σε επιτροπή, με σκοπό την ένταξη στο 2ο στάδιο διάρκειας 12 ως και 24 μηνών. Το δεύτερο στάδιο περιλαμβάνει διάθεση χώρου, λογιστικές υπηρεσίες, νομική υποστήριξη, τρεις μέντορες και έναν coach. Όσοι εντάσσονται στο 2ο στάδιο έχουν παραδοτέα και περνούν από διαδικασία αξιολόγησης.

Στον χώρο της δομής υπάρχουν δύο εργαστήρια. Υπάρχει το εργαστήριο νευροεπιστήμης που συνεργάζεται με το πανεπιστημιακό νοσοκομείο και συγκεκριμένα τη νευρολογική κλινική. Επίσης, υπάρχει και το design lab με υπεύθυνο τον designer κ. Δημήτρη Σκουρογιάννη.

Η δομή έχει μια επιστημονική και μια διοικητική επιτροπή. Ο ρόλος της επιστημονικής επιτροπής είναι η οργάνωση και ο συντονισμός των μεντόρων και υπάρχει ως δικλείδα ασφαλείας για τη διατήρηση της αξιοκρατίας στην επιλογή των ωφελούμενων κατά το 2ο στάδιο.

Οι ωφελούμενοι του 2ου σταδίου μπορούν και μετά την ολοκλήρωση των προγραμμάτων να συνεργαστούν και να ωφεληθούν π.χ. η δομή κανονίζει να παρουσιάσουν τις ιδέες τους σε επιχειρηματίες ή εντάσσονται ως  συνεργάτες στη δομή.

Η Αλεξανδρούπολη έχει μπει στον παγκόσμιο χάρτη με διάφορους τρόπους, ένας εκ των οποίων είναι και το Light Hub. Η δομή έχει ως μέντορες μεγαθήρια του χώρου της επιχειρηματικότητας και διάθεση για συνεχόμενη βελτίωση ακoλουθώντας τη μέθοδο του trial and error.

Δημοσιογραφικό εργαστήρι 4ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Θεόδωρος Κάστανος»

Yπεύθυνη καθηγήτρια: Μιντσίδου Μαρία

Tη συνέντευξη πήραν οι μαθήτριες:

Παπαδοπούλου Μαρίνα Έλλη και Παπαδημητρίου Δωροθέα

Στη βιντεοσκόπηση: Γκουντινάκη Αφροδίτη

Μπορείτε να ακούσετε τη συνέντευξη:

• IMG 20240108 112510
  • Capture 20240109 113603