Bazaar από τον Όμιλο Εθελοντισμού

ethelontismos

Ο εθελοντισμός είναι στενά συνδεδεμένος με το ήθος, τις ανάγκες, τα όνειρα και τις δυνατότητες του ενεργού πολίτη, ο οποίος αγωνίζεται για ένα καλύτερο μέλλον και μια καλύτερη κοινωνία μέσα στην οποία ζει και αναπτύσσεται.

Σε αυτό το πλαίσιο, ο Όμιλος Εθελοντισμού του σχολείου μας την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου διοργάνωσε Bazaar, με σκοπό με τα έσοδα της δράσης να βοηθήσουμε κοινωνικά ευπαθείς ομάδες.

Το σκεπτικό μας είναι ότι το σχολείο που θα ωθήσει το άτομο στην εθελοντική δραστηριότητα θα προσφέρει μια πολύπλευρη εκπαίδευση που θα σχετίζεται με τα ανθρώπινα δικαιώματα αλλά και την περιβαλλοντική και διαπολιτισμική εκπαίδευση, με αποτέλεσμα να συμβάλλει ουσιαστικά στη διαμόρφωση ολοκληρωμένων ατόμων που θα προσφέρουν ανιδιοτελώς, νιώθοντας πληρότητα μέσα από  αυτήν την προσφορά. Η εθελοντική δράση μπορεί να αποτελέσει μια αισιόδοξη προοπτική για ένα καλύτερο αύριο.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Τσιακαλίδου Αντωνία - Σολκίδου Αναστασία

ethelontismos2