ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΤΩΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΑΥΜΑΧΊΑΣ ΤΗΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ

Αφιέρωμα για την επέτειο της μάχης των Θερμοπυλών και της ναυμαχίας της Σαλαμίνας

Με αφορμή τη συμπλήρωση 2.500 χρόνων από τη μάχη των Θερμοπυλών και τη ναυμαχία της Σαλαμίνας, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2020 εκδήλωση - αφιέρωμα στις δυο επικές μάχες, που αποτελούν σημαντικά ορόσημα για τον ελληνισμό αλλά και ολόκληρη την Ευρώπη.

Οι μαθητές στα τμήματά τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οπτικοακουστικό υλικό με ιστορικές αναφορές και λεπτομερείς περιγραφές για το πώς έλαβαν χώρα η μάχη των Θερμοπυλών και η ναυμαχία της Σαλαμίνας και να συζητήσουν με τους καθηγητές τους τη σημασία της νίκης των Ελλήνων έναντι του ολοκληρωτισμού των Περσών.

Το υλικό επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες Ξανθοπούλου Σταυρούλα και Κεφαλά Υβόνη.

Ναυμαχία Σαλαμίνας

Μάχη Θερμοπυλών