6η Μαρτίου: Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου καθιερώθηκε ως πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Με αφορμή την ημέρα αυτή, την Παρασκευή 5 Μαρτίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν στα τμήματά τους τη διαδικτυακή εκδήλωση που συνδιοργάνωσε το Χαμόγελο του παιδιού με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων με τίτλο «Μίλα τώρα!».

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν δηλώσεις και έργα μαθητών και μαθητριών από σχολεία πανελλαδικά που συμμετέχουν στην καμπάνια «Μίλα τώρα!», βίντεο από την Ομάδα Δικαιωμάτων του Παιδιού του Ευρωπαϊκού Εθελοντικού Μαθητικού Δικτύου YouSmile με θέμα το Cyber Bullying, καθώς και προτάσεις για την πρόληψη αλλά και την αντιμετώπιση του φαινομένου της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Στόχος της συγκεκριμένης δράσης η πρόληψη του φαινομένου, η ευαισθητοποίηση των μαθητών/μαθητριών και η υιοθέτηση ενός κώδικα μη βίαιης επικοινωνίας και επίλυσης των προβλημάτων στις διαπροσωπικές, ενδοσχολικές και κοινωνικές σχέσεις.

milatora