Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Η 26η Σεπτεμβρίου έχει οριστεί με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης ως η ημέρα εορτασμού των ευρωπαϊκών γλωσσών. Στο πλαίσιο αυτού του εορτασμού οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας  συμμετείχαν σε διάφορες δραστηριότητες την εβδομάδα από 26 έως 30 Σεπτεμβρίου. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι στη διάρκεια των μαθημάτων των ξένων γλωσσών ασχολήθηκαν με τη βοήθεια του υπολογιστή και του προτζέκτορα της αίθουσας με κουίζ, γλωσσικές προκλήσεις και πολύγλωσσους γλωσσοδέτες μέσα από το προτεινόμενο υλικό του Ευρωπαϊκού Κέντρου Σύγχρονων Γλωσσών. Επίσης, δημιουργήθηκε αφίσα με πολλά θετικά μηνύματα διατυπωμένα σε αρκετές ευρωπαϊκές γλώσσες, με τις οποίες είναι εξοικειωμένοι οι μαθητές του σχολείου μας. Τέλος, ενημερώθηκαν για τον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Σχεδίου T-shirt με θέμα την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών του έτους 2023 και περιμένουμε με ανυπομονησία τις συμμετοχές των μαθητών μας που εκδήλωσαν ενδιαφέρον να σχεδιάσουν ένα πρωτότυπο σχέδιο με το παραπάνω θέμα.

EuropDayLang