Ενημέρωση μαθητών και γονέων για τα ΕΠΑ.Λ.

Ενημέρωση της Γ΄ Γυμνασίου  για τα ΕΠΑ.Λ.

Την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών/μαθητριών της Γ΄ Γυμνασίου για τα ΕΠΑ.Λ. και την επαγγελματική εκπαίδευση από τον διευθυντή του 1ου Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης κ. Παναγιώτη Κολοσέντα.

Είχαμε την ευκαιρία να μάθουμε για τη λειτουργία των ΕΠΑ.Λ. της πόλης μας, τις ειδικότητες του κάθε τομέα των σχολείων αυτών, τη δυνατότητα πρόσβασης σε πανεπιστημιακές σχολές μέσω πανελλαδικών εξετάσεων και γενικότερα για τις μελλοντικές προοπτικές που ανοίγονται μέσω της επαγγελματικής εκπαίδευσης. Λύθηκαν αρκετές απορίες μας και θεωρούμε ότι εφοδιαστήκαμε με τις απαραίτητες πληροφορίες, ώστε να επιλέξουμε σωστά τον τύπο Λυκείου που μας ταιριάζει.

Αντώναρου Αγγελένια Γ4 (από τον Όμιλο Δημοσιογραφίας)

Ενημέρωση γονέων μαθητών για τα ΕΠΑ.Λ.

Τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 18.00 μ.μ. πραγματοποιήθηκε  στον χώρο του σχολείου ενημέρωση/παρουσίαση για την επαγγελματική εκπαίδευση από το Εργαστηριακό Κέντρο της πόλης μας.

Ευχαριστούμε τον διευθυντή του 1ου Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης κ. Παναγιώτη Κολοσέντα για την ενημέρωση και την εποικοδομητική συζήτηση που ακολούθησε.