Διδακτική επίσκεψη Β΄ τάξης - Ταξίδι στον Κόσμο των Αρχαίων Ελληνικών Μαθηματικών

Οι  μαθητές  της Β΄ τάξης  του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Παρασκευή 03-03-23 την έκθεση του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού «Ταξίδι στον κόσμο των Αρχαίων Ελληνικών Μαθηματικών», που διεξάγεται στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές μας περιηγήθηκαν και εξερεύνησαν με διασκεδαστικό-διαδραστικό τρόπο τις  οκτώ ενότητες της έκθεσης, οι οποίες  καλύπτουν ολόκληρη την περίοδο των αρχαίων ελληνικών μαθηματικών από τον 6ο αιώνα π.Χ. έως και τον 4ο αιώνα π.Χ. και αναφέρονται στα πιο σημαντικά «επεισόδια» και πρόσωπα της ιστορίας των ελληνικών μαθηματικών.

• Γράψαμε αριθμούς με βάση τα ιερογλυφικά σύμβολα των αρχαίων Αιγυπτίων και το εξηκονταδικό σύστημα της σφηνοειδούς γραφής.
  • Μάθαμε πώς ο Θαλής υπολόγισε το ύψος της πυραμίδας του Χέοπα.
  • Γνωρίσαμε τον Πυθαγόρα και το διάσημο Πυθαγόρειο Θεώρημα.
  • Πειραματιστήκαμε με τη μουσική κλίμακα στο μονόχορδο του Πυθαγόρα.
  • Συναντήσαμε τον Αρχιμήδη στο λουτρό του και κατανοήσαμε τον θεμελιώδη νόμο της υδροστατικής.
  • Εξοικειωθήκαμε με την Ευκλείδεια γεωμετρία.
  • Γνωρίσαμε τις κωνικές τομές.
  • Συστηθήκαμε με τους αρχαίους φιλόσοφους Πλάτωνα, Αριστοτέλη και Σωκράτη.
  • Ταξιδέψαμε στον κόσμο της αστρονομίας.

Ήταν ένα υπέροχο διδακτικό ταξίδι που βοήθησε τους μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα τα σύγχρονα μαθηματικά, καθώς και τη σπουδαιότητά τους τόσο ως αυτοτελούς μαθήματος όσο και ως καταλύτη και για άλλες επιστήμες.

Η επίσκεψη διοργανώθηκε και συντονίστηκε από τους μαθηματικούς του σχολείου Σταυρίδου Μαρία, Μπαλτζή Δήμητρα και Παπαλιά Αλέξανδρο.

• IMG 20230303 121400
  • IMG 20230303 132634