Αφιέρωμα στον Μακεδονικό Αγώνα

Η Ημέρα του Μακεδονικού Αγώνα τιμάται κάθε χρόνο την πρώτη Κυριακή μετά τη 13η Οκτωβρίου, ημερομηνία θανάτου του Παύλου Μελά, η θυσία του οποίου σηματοδότησε την ουσιαστική έναρξη του Μακεδονικού Αγώνα (1904-1908).

Στο πλαίσιο αυτό, την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση-αφιέρωμα στον Μακεδονικό Αγώνα, που υπήρξε ένας κρίκος στην αλυσίδα των εξεγέρσεων για την απελευθέρωση της Μακεδονίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες στα τμήματά τους, κατά τη διάρκεια μίας διδακτικής ώρας, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παρουσιάσεις με ιστορικές αναφορές και λεπτομερείς περιγραφές για τα γεγονότα που συνέβησαν στη διάρκεια του Μακεδονικού Αγώνα και να γνωρίσουν τις ηρωικές μορφές των Μακεδονομάχων, που με τη θυσία τους απέτρεψαν τον κίνδυνο απώλειας της ελληνικής εθνικής ταυτότητας των μακεδονικών περιοχών.

Μπορείτε να δείτε το οπτικοακουστικό υλικό του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα  στη διεύθυνση: https://youtu.be/DN14QV5VDM0

melas