Θεματική εβδομάδα 2018

16-4 2018 ΤΡΟΧΑΙΑ

Παρουσίαση από την τροχαία σχετικά με τα τροχαία ατυχήματα και την αποφυγή τους .Έμφαση δόθηκε στην χρήση του κράνους για τα δίκυκλα καθώς και στην αμυντική οδήγηση από τους οδηγούς δικύκλων αλλά και αυτοκινήτων. Τέλος ,έγινε επισήμανση για την σημασία της χρήσης της ζώνης από όλους τους επιβάτες αυτοκινήτων άσχετα αν κάθονται στις πίσω θέσεις ή στις μπροστινές θέσεις του αυτοκινήτου

17-4-2018 ΕΚΑΒ

Το ΕΚΑΒ παρουσίασε τον τρόπο που δίνουμε πρώτες βοήθειες σε συνάνθρωπο που τις έχει ανάγκη.Οι μαθητές έμαθαν για τον τρόπο που καλούμε το ΕΚΑΒ και τι λέμε προκειμένου να υπάρχει άμεση και αποτελεσματική απόκριση της υπηρεσίας.

18-4-2018 ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Επίσκεψη από το Συμβουλευτικό Κέντρο Υποστήριξης Γυναικών-Θυμάτων Βίας του Δήμου μας

Ενημερωθήκαμε για το ρόλο του Συμβουλευτικού Κέντρου το οποίο απευθύνεται σε γυναίκες οι οποίες έχουν υποστεί: ψυχολογική ή λεκτική βία, σωματική κακοποίηση, οικονομική βία, σεξουαλική παρενόχληση, βιασμό, είτε είναι θύματα πορνείας ή εμπορίας και διακίνησης. Η γραμμή στην οποία μπορούν να απευθυνθούν αυτές οι γυναίκες είναι η 15900 της Γενικής γραμματείας ισότητας φύλων που προσφέρει υπηρεσίες, ενημερώσεις και τηλεφωνικής συμβουλευτικής, 24ωρη βάση. Το κέντρο επίσης παρέχει: «εργασιακή συμβουλευτική», εξατομικευμένη και εξειδικευμένη συμβουλευτική και πληροφόρηση για τα δικαιώματα των γυναικών. Οι υπηρεσίες αυτές παρέχονται ΔΩΡΕΑΝ και τηρείτε η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων και απορρήτου.

Επίσης ,συζητήθηκε το ζήτημα των έμφυλων στερεότυπων τα οποία τα οποία συμβάλλουν στην κατασκευή κοινωνικής ταυτότητας και την               ανισότητα μεταξύ των δύο φύλων. Η ανισότητα και οι διακρίσεις μπορούν να οδηγήσουν σε έμφυλη βία.

• 20180418 085149
  • 20180420 112205