Συνάντηση με τους γονείς των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου – Ομιλία «Συνεργασία σχολείου και οικογένειας στο σύγχρονο κοινωνικό πλαίσιο»

Την Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2023 στις 18.00 μμ, στο πλαίσιο της συνεργασίας σχολείου-οικογένειας, πραγματοποιήθηκε η  καθιερωμένη ενημερωτική συνάντηση με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/μαθητριών της Α΄ Γυμνασίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Τον συντονισμό της συνάντησης είχε η διευθύντρια κ. Μιντσίδου Μαρία, η οποία μίλησε στους γονείς για το όραμα και τους στόχους του σχολείου, τους ενημέρωσε για τον εσωτερικό κανονισμό και τόνισε τον υποστηρικτικό ρόλο της διεύθυνσης και του διδακτικού προσωπικού για την ομαλή μετάβαση των παιδιών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο και την προσαρμογή τους στο νέο τους σχολικό περιβάλλον.

Στη συνέχεια οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στην Α΄ τάξη ενημέρωσαν τους γονείς/κηδεμόνες για το διδακτικό τους αντικείμενο, ενώ είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε τον κ. Βραχιώλια Ευστράτιο, ψυχολόγο και επιστημονικό στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης της Περιφερειακής Ενότητας Έβρου, ο οποίος μίλησε για τις  σχέσεις σχολείου και οικογένειας με έναν λόγο ζεστό και ανθρώπινο, που πάντα αγγίζει τον ακροατή.  Για την ομιλία του προσκλήθηκαν οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών  όλων των τάξεων.

Οι γονείς ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση των εκπαιδευτικών και είχαν την ευκαιρία για μια πρώτη γνωριμία μαζί  τους, εγκαινιάζοντας έτσι τη μεταξύ τους συνεργασία, η οποία είναι καθοριστικής σημασίας για την επίτευξη των στόχων που θέτουν οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς από κοινού.

Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με την εκλογοαπολογιστική συνέλευση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και με την ανάδειξη του νέου Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου.

Παραθέτουμε το αφρικανικό  παραμύθι «Το κολιμπρί και η φωτιά στο δάσος», στο οποίο αναφέρθηκε ο κ. Βραχιώλιας στην ομιλία του.

«Στο μεγάλο δάσος, όπου έμεναν όλα τα ζώα, άναψε φωτιά. Όταν η φωτιά ήταν μικρή, τα ζώα δεν έκαναν τίποτα για να τη σβήσουν.  Ήταν πιο εύκολο γι’ αυτά να πάνε σε κάποιο άλλο σημείο του δάσους, που δεν καιγόταν. Σιγά σιγά, όμως, με τον αέρα η φωτιά φούντωσε. Τώρα το δάσος καιγόταν από άκρη σε άκρη. Τα ζώα, όταν είδαν το μέγεθος της φωτιάς, τόσο φοβήθηκαν, που τράπηκαν σε φυγή.  Ο σώζων εαυτόν σωθήτω. Εκεί που όλα τα ζώα έφευγαν για να σωθούν, ο ελέφαντας βλέπει ένα κολιμπρί, το πιο μικρό πουλί του δάσους. Κατευθύνεται προς τη φωτιά και κουβαλάει στο ράμφος του μία σταγόνα νερό.

- Πού πας; ρωτάει ο ελέφαντας το κολιμπρί. Όλοι φεύγουμε.

- Πάω να σβήσω τη φωτιά.

- Με μια σταγόνα νερό;

- Κάνω αυτό που μου αναλογεί, απαντάει το κολιμπρί και συνεχίζει τον δρόμο του προς τη φωτιά.»

• IMG 20230913 180829 1
  • IMG 20230913 180921