Γιορτή Τριών Ιεραρχών

Η εορτή των Τριών Ιεραρχών θεωρείται ως η γιορτή των ελληνικών γραμμάτων, καθώς οι Τρεις Ιεράρχες συντέλεσαν στην ανάπτυξη της χριστιανικής διδασκαλίας, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη των αρχαίων ελληνικών γραμμάτων.

Την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές του Β1, μετά από πρόσκληση του Μητροπολίτη κ. Άνθιμου, παρακολούθησαν με μαθητές από όλα τα σχολεία της πόλης τη θεία λειτουργία  στον νεόδμητο Ιερό Ναό των Τριών Ιεραρχών που βρίσκεται στην Ιερά Μονή της Μάκρης, ενώ οι μαθητές του Β2 και Β3 εκκλησιάστηκαν στον Ιερό Ναό του Αγίου Νεκταρίου Αλεξανδρούπολης.  Παράλληλα, οι υπόλοιποι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν στα τμήματά τους  ένα αφιέρωμα στους Τρεις Ιεράρχες, κατά τη διάρκεια του οποίου παρουσιάστηκε οπτικοακουστικό υλικό για το κοινωνικό και παιδαγωγικό έργο και την αξία της προσφοράς των Τριών Πατέρων της Εκκλησίας στην Παιδεία.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Πινακίδου Παναγιώτα

Treis Ierarxes