«Το δικό μας καλοκαίρι» - Εικαστικές μαθητικές δημιουργίες

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας της Α΄ Γυμνασίου και με αφορμή το ποίημα «Όλα τα πήρε το καλοκαίρι» του Οδυσσέα Ελύτη οι μαθητές των τμημάτων Α3 και Α4 του σχολείου μας συμμετείχαν σε δράσεις. Ακολουθώντας το παράδειγμα του ποιητή, που συνενώνει σ’ ένα ποίημα εικόνες από ένα δικό του καλοκαίρι δημιουργώντας ένα κολάζ, οι μαθητές έφτιαξαν το δικό τους κολάζ φέρνοντας εικόνες και αντικείμενα από το δικό τους καλοκαίρι. Ακόμη, το ποίημα, που είναι γεμάτο οπτικές εικόνες, έδωσε την αφορμή να το αποδώσουμε εικαστικά. Αποχαιρετήσαμε έτσι αυτό το καλοκαίρι, αναμένοντας το επόμενο!

Η εκπαιδευτικός Γκλαβοπούλου Αρχοντία ΠΕ02

Μπορείτε να δείτε το βίντεο με τις εικαστικές δημιουργίες των μαθητών στη διεύθυνση https://www.youtube.com/watch?v=SNudjM1uP_E

kalokairi2kalokairi1