17 Νοέμβρη 2014

Με διπλή γιορτή τιμήσαμε φέτος την επέτειο της εξέγερσης του πολυτεχνείου.

Οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώθηκαν για τα γεγονότα των ημερών εκείνων, διαβάστηκαν λογοτεχνικά κείμενα  και προβλήθηκαν βίντεο με αυθεντικά ντοκουμέντα. Ιδιαίτερα συγκινητικά ήταν τα τραγούδια που παρουσιάστηκαν από τη χορωδία του σχολείου μας. Υπεύθυνες γιορτής: Συμεών Κατερίνα, Λυμπενίδου Αθανασία (χορωδία).

Στο δεύτερο μέρος της γιορτής μια μεγάλη έκπληξη μας περίμενε! Το Ειδικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης μας έκανε την τιμή να έρθει και να παρουσιάσει στο χώρο  του σχολείου μας τη δική του γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου που περιελάμβανε την παρουσίαση ενός θεατρικού που μας ταξίδεψε στο χρόνο και τραγούδια γεμάτα νόημα. Οι μαθητές του ειδικού σχολείου εκπληκτικοί στους ρόλους τους απέδειξαν για μία ακόμη φορά ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο με θέληση και επιμονή και ότι εκείνοι είναι οι νικητές του δικού τους καθημερινού αγώνα. Μας συγκίνησαν και μας δίδαξαν και τους ευχαριστούμε θερμά. Οι πόρτες του σχολείου μας είναι πάντα ανοιχτές γι’ αυτούς. Συγχαρητήρια και στους καθηγητές τους που στέκονταν δίπλα τους κάθε στιγμή.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο προϊστάμενος της Δ.Δ.Ε. Έβρου, κ. Αποστολακούδης, γονείς και κηδεμόνες των παιδιών και εκπρόσωποι από τους τηλεοπτικούς σταθμούς ΔΕΛΤΑ και ΘΡΑΚΗ ΝΕΤ.

• DSCN0689JPG
  • DSCN0726JPG