Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις 2014

Ένα διήμερο αφιερώσαμε στον εορτασμό των Χριστουγέννων.

Αρχίσαμε να μπαίνουμε στο εορταστικό κλίμα στις  22 Δεκεμβρίου με την επίσκεψη του ειδικού σχολείου και την παρουσίαση του θεατρικού έργου «Ο Αϊ Βασίλης συλλαμβάνεται» που ετοίμασε η κ. Στεφανούδη με τους μαθητές της τάξης Β3, ενώ την ίδια μέρα οι μαθητές της Α’ τάξης  στα πλαίσια του μαθήματος των γαλλικών γεύτηκαν κρέπες δια χειρός της καθηγήτριάς τους, κας Αθηνάς Παπαδοπούλου και τραγούδησαν γαλλικά χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Την επόμενη ημέρα, στις 23 Δεκεμβρίου, έγιναν διάφορες χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις . Τις πρώτες ώρες διαβάστηκαν χριστουγεννιάτικα παραμύθια στους μαθητές της Α’ τάξης, ενώ την ίδια ώρα οι μαθητές  της Γ’ τάξης ετοίμαζαν τον χριστουγεννιάτικο μπουφέ με όλων των ειδών τα εδέσματα που ετοίμασαν με ζήλο και προθυμία οι ίδιοι με τους γονείς τους.  Στη συνέχεια, οι μαθητές των άλλων τάξεων γεύτηκαν τα εδέσματα του χριστουγεννιάτικου μπουφέ έναντι μικρού αντιτίμου, για να ενισχύσουν  οικονομικά την Γ’ τάξη και μετά παρουσιάστηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου, που περιελάμβανε και πάλι το θεατρικό έργο, τραγούδια από τα παιδιά. Μετά το τέλος της γιορτής ανταλλάξαμε ευχές και τα παιδιά ξεχύθηκαν στην αυλή έτοιμα να απολαύσουν τις ημέρες των διακοπών. Καλή χρονιά!

• DSCN1101JPG
  • DSCN1105JPG