Ενδοσχολική επιμόρφωση – «Διδάσκοντας δίγλωσσα παιδιά: Παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά θέματα»

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης την Τετάρτη 17 Μαΐου 2022  πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική τηλεδιάσκεψη διάρκειας τριών ωρών με θέμα «Διδάσκοντας δίγλωσσα παιδιά: Παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά θέματα», με εισηγήτρια την κ. Μαλιγκούδη Χριστίνα, επίκουρη καθηγήτρια του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.

Σκοπός της επιμορφωτικής δράσης ήταν η ενημέρωση των εκπαιδευτικών για τα διδακτικά και παιδαγωγικά προβλήματα που προκύπτουν σε μία διαπολιτισμική τάξη και για τις τεχνικές και στρατηγικές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με στόχο την ενεργό εμπλοκή των δίγλωσσων μαθητών/μαθητριών στη διδακτική διαδικασία, καθώς και την κοινωνική και σχολική τους ενσωμάτωση.

epimorfosiM