Διάκριση μαθήτριας του σχολείου μας σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό Καινοτομίας, Έρευνας και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Μαρτίου έλαβε χώρα ο Πανελλήνιος Τελικός Διαγωνισμός  Καινοτομίας, Έρευνας και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής FIRST LEGO League στη Θεσσαλονίκη.

Σε αυτόν τον διαγωνισμό τα παιδιά εξετάζονται σε Robot Game (επίλυση
αποστολών σε πίστα με χρόνο 2.5 λεπτά), Robot Design (επεξήγηση στους κριτές της στρατηγικής για το Robot Game, του προγραμματισμού, καθώς και των εξαρτημάτων του Robot), Innovation Project (έρευνα, εντοπισμός προβλήματος, δημιουργία ενός καινοτόμου project και επεξήγησή του στους κριτές) και Core Values (οι θεμελιώδεις αξίες της ομάδας, όπως ομαδικότητα, συμπερίληψη, διασκέδαση, ανακάλυψη κ.τ.λ.).

Η μαθήτρια της Β΄ Γυμνασίου  του σχολείου μας  Βούλκου Δέσποινα είναι μέλος της ομάδας RoboMechanics, που  ξεχώρισε ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες όλης της χώρας και κατάφερε να πάρει την τρίτη θέση στο Motivation Award. Είναι το βραβείο το οποίο συνδυάζει  εξαιρετικό Innovation Project κι έχει ενστερνιστεί τις αξίες του FIRST για τα Core Values.

to be used ΒΟΥΛΚΟΥ 432369512 7126237680837700 4684975686069790746 n

Ευχόμαστε στη μαθήτριά μας πάντα να πρωτοπορεί, να καινοτομεί και να δημιουργεί όμορφες και ευφάνταστες λύσεις στα προβλήματα που υπάρχουν στην ανθρωπότητα!