Σημαντική διάκριση μαθητών του σχολείου μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρομποτικής

Tην Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024 διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρομποτικής UML (Unknown Mission League), που  πραγματοποίησε ο Ελληνικός Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής H.E.R.O. σε 9 πόλεις της Ελλάδας, μεταξύ των οποίων και στην Αλεξανδρούπολη.

Στον διαγωνισμό έλαβαν μέρος 150 ομάδες και 500 παιδιά, που συναγωνίζονταν ταυτόχρονα σε μια αποστολή, την οποία πληροφορήθηκαν την ημέρα του διαγωνισμού. Συγκεκριμένα,  έπρεπε να κατασκευάσουν ένα ρομπότ, να δημιουργήσουν μια κατασκευή (γέφυρα από ξυλάκια) και να προγραμματίσουν το ρομπότ, ώστε να κινηθεί με βάρος και να περάσει τη γέφυρα. Υπήρξε κατάταξη των ομάδων  σε τοπικό αλλά και σε πανελλαδικό επίπεδο.

Οι μαθητές του σχολείου μας Μπίκος Κωνσταντίνος από τη Γ΄ Γυμνασίου και Χατζής Δημήτριος από την Α΄ Γυμνασίου, μέλη της ομάδας RoboExperts, κατέλαβαν τη 2η Θέση σε τοπικό επίπεδο (στην κατηγορία 13-18) και την 20ή θέση σε πανελλαδικό επίπεδο σε μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική κατηγορία. Με την επιτυχία τους αυτή παίρνουν το εισιτήριο για τον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Unknown Mission του  Robotics-Championship, που θα γίνει στην Oradea της Ρουμανίας τον Μάιο του 2024.

Οι  μαθητές ξεχώρισαν με το ήθος τους και κατάφεραν να φέρουν εις πέρας την αποστολή, που απαιτούσε έναν συνδυασμό προγραμματισμού, ρομποτικής, φυσικής, μηχανικής, μαθηματικών και ικανότητας χρήσης απλών υλικών.

Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Unknown Mission!

1024X4