Γνωριμία με ένα φιλόξενο σχολείο-Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Αλεξανδρούπολης

Την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2017 η ομάδα « έχω έχεις, έχει, όλοι έχουμε δικαίωμα» επισκεφτήκαμε  το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Αλεξ/πολης.

Μας υποδέχτηκαν με χαμόγελα και μουσική σε μια ατμόσφαιρα ζεστή!

Νιώσαμε την ενέργειά τους και μαγευτήκαμε από τη διακόσμηση του σχολείου τους.

Οι χώροι με μαλακό υλικό και θεματικές ζωγραφιές σε όλες τις αίθουσες. Όργανα γυμναστικής, θερμοκήπιο, αίθουσα φροντίδας-υγιεινής. Στο χώρο της κουζίνας τα παιδιά μαθαίνουν να φτιάχνουν γλυκίσματα, ροφήματα και να διαχειρίζονται το κυλικείο τους! Υπάρχει αίθουσα πηλοπλαστικής και χειροτεχνίας που θα θέλαμε να υπάρχουν και στο δικό μας σχολείο.

Επιστρέψαμε στο σχολείο μας με πολλές σκέψεις και αισθήματα σεβασμού, ενθουσιασμού, θαυμασμού για την προσπάθεια και την υπομονή τους. Αισθανθήκαμε θαυμασμό για τους καθηγητές τους που είναι εκεί και τους στηρίζουν.

Καταλάβανε ότι αυτά που μαθαίνουν τα παιδιά είναι δεξιότητες απαραίτητες στη ζωή τους και ότι έχουν ικανότητες που εμείς μπορεί να μην έχουμε. Αυτά τα παιδιά είναι συνέχεια χαρούμενα κι έχουν ένα ζεστό χαμόγελο. Αυτό δείχνει τη δύναμή του!

Τους ευχαριστούμε θερμά

Τα μέλη της ομάδας

Λυσαρίδου Στεφανία, Παρασκευά Μάγδα, Κοντιούδη Βάσω, Κιτσαρά Χριστίνα, Καρακώστα Χριστίνα, Πλουμίδου Δήμητρα, Παρασκευά Θεοδοσία, Καραχρήστου Αντωνία, Κααραγιώργος Βασίλης

Η υπεύθυνη της ομάδας:  Γκενοπούλου Μάρθα