Περιήγηση στο Δέλτα του Έβρου

Την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017, μια ομάδα μαθητών ξεκινήσαμε με προοορισμό το Δέλτα του Έβρου. Είναι φανταστικό το γεγονός ότι από τα 470 είδη πουλιών που υπάρχουν στην Ευρώπη, τα 392 από αυτά κατοικούν στο Δέλτα.

Είναι απίστευτη η βιοποικιλότητα του τόπου αυτού. Είχαμε την ευκαιρία να συναντήσουμε τους «αρχιτέκτονες» της φύσης, τις καρακάξες, με τις φανταστικές φωλιές τους πάνω στα δέντρα. Εϊδαμε  κερκινέζια, βαρβάρες, πρασινοκέφαλες πάπιες. Χήνες, πελεκάνους, κύκνους, δύο είδη ερωδιών: το λευκοτσικνιά και τον σταχτοτσικνιά, καθώς και βουτηχτάρια.

Το σταθερό και απαλό πέταγμα της γερακίνας ήταν χάρμα οφθαλμών. Οι σχηματισμοί που δημιουργούσαν τα πουλιά  όταν έφευγαν από το νερό ήταν εντυπωσιακοί. Κατά τη διάρκεια  της διαδρομής ήμασταν σε απόσταση αναπνοής από τα σύνορα της Τουρκίας.

Τελευταίος προορισμός ήταν η Ιερά μονή της Παναγίας της Κοσμοσώτειρας, μια παλιά βυζαντινή, πανέμορφη εκκλησιά με αντίστοιχες τοιχογραφίες που διατηρούνται μέχρι σήμερα.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Τέντε Ιωάννη Αναπληρωτή Καθηγητή Βιοχημείας της Σχολής επιστημών Υγείας του ΔΠΘ που μας συνόδευσε και μας ξενάγησε στην ομορφιά του Δέλτα.

Ευχαριστούμε το Δασαρχείο Αλεξ/πολης και το Δασολόγο κ. Βουρδόγλου Βασίλη όπως και τον κ. Αμοιρίδη Μιχάλη από την την ελληνική Ορνιθολογική εταιρεία για την ενημέρωση για την νανόχηνα και τη διανομή υλικού στους μαθητές.

Ευχαριστούμε τη συνοριακή φύλαξη Φερών 7ο τμήμα .

κείμενο: Καπέλλα Θεοδώρα Γ2

• P2120211JPG