Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα «Πρωτοβουλία για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων» του Ιδρύματος  «Σταύρος Νιάρχος»

Τη φετινή σχολική χρονιά πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα «Πρωτοβουλία για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων», το οποίο εντάσσεται στο πλαίσιο της διεθνούς Πρωτοβουλίας για την Υγεία του Ιδρύματος  «Σταύρος Νιάρχος». Στόχος του Προγράμματος είναι η σύσταση ενός εθνικού δικτύου για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων,  η ευαισθητοποίηση σχετικά με την ψυχική υγεία  και η ενίσχυση των υποδομών για την πρόληψη, την αξιολόγηση και τη θεραπεία των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν τα παιδιά και οι έφηβοι σε όλη την Ελλάδα.

Στο πρόγραμμα, που  υλοποιήθηκε σε πέντε μεγάλες πόλεις, συμμετείχε ένας μαθητής/μία μαθήτρια  από κάθε σχολείο της Αλεξανδρούπολης με τον συνεργό καθηγητή του/της.  Δημιουργήθηκε κατά αυτόν τον τρόπο μια εφηβική ομάδα από διαφορετικά σχολεία, η οποία είχε συναντήσεις μία φορά κάθε μήνα μαζί με έμπειρους συντονιστές/συντονίστριες και νέους διευκολυντές/ διευκολύντριες. Τα μέλη της ομάδας επικοινωνούσαν  μεταξύ τους διαδικτυακά, συζητούσαν, έλεγαν  τη γνώμη τους για θέματα σχετικά με την ψυχική υγεία παιδιών και εφήβων, σχεδίαζαν και συμμετείχαν σε διάφορες δράσεις στα σχολεία.

Δίπλα σε κάθε έφηβο/η υπήρχε ένας/μία Εκπαιδευτικός Συνεργός που υποστήριζε συναφείς δράσεις στο σχολείο ή σε άλλους χώρους, με στόχο να ακούγεται η γνώμη περισσότερων εφήβων και να υπάρχει ευρύτερη αλληλεπίδραση με μεγαλύτερες ομάδες εφήβων.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Στεφανούδη Βασιλική

programNiarxos22