ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ "ΤΑ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ"

Συμμετοχή στο πρόγραμμα του Μικρού Εθνικού Θεάτρου «Τα θεωρεία της φαντασίας»

Μαθητές και μαθήτριες του Β1 και Β4 συμμετείχαν στο πρόγραμμα του Μικρού Εθνικού «Τα θεωρεία της φαντασίας», που τη φετινή χρονιά συνοδεύει την παράσταση «Το αγόρι στο θεωρείο» της Αγγελικής Δαρλάση.

Κατά τη διάρκεια της διαδραστικής διαδικτυακής δράσης οικοδεσπότης και οδηγός μας ήταν ο θεατρικός ήρωας του Σαίξπηρ Άριελ, το αερικό-ξωτικό που γνωρίσαμε μέσα από το βιβλίο της Αγγελικής Δαρλάση, στο πλαίσιο της ανάγνωσής του στο μάθημα της Λογοτεχνίας.

Ο Άριελ μας αφηγούνταν ιστορίες, ζητώντας παράλληλα και τη συνδρομή των νεαρών αναγνωστών για τη συνέχιση των ιστοριών, τις οποίες έγραφε η συγγραφέας του μυθιστορήματος. Σε κάθε νέο κεφάλαιο ο Άριελ πρότεινε στα παιδιά να διαβάσουν περισσότερες ιστορίες, να εμπνευστούν, να χρησιμοποιήσουν τη φαντασία τους, να προβληματιστούν, να εκφράσουν τα συναισθήματά τους, βοηθώντας τα να ανακαλύψουν ενδιαφέροντα στοιχεία για τη θεατρική ιστορία και τέχνη και να μάθουν τις τεχνικές της δημιουργικής γραφής.

ethnikoTheatro22

Μέσα από τις «ζωντανές» ιστορίες του Άριελ, τον αυτοσχεδιασμό και τα παιχνίδια ρόλων ήμασταν συνοδοιπόροι σε ένα αξέχαστο δημιουργικό ταξίδι!

Η υπεύθυνη καθηγήτρια: Κιτσάτη Μαρία