img news big eTwinning logo normal version

eTwinning

Το eTwinning είναι δράση της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ηλεκτρονική αδελφοποίηση και τη συνεργασία σχολείων.

Το σχολείο που γίνεται μέλος της eTwinning κοινότητας μπορεί να χρησιμοποιήσει τα εργαλεία της ειδικής πλατφόρμας που του παρέχεται μετά την εγγραφή του για να αναζητήσει συνεργάτες,να επικοινωνήσει μαζί τους και να συμφωνήσει σε ένα κοινό project,δηλαδή στο θέμα της συνεργασίας,τον τρόπο και τη διαδικασία εργασίας καθώς και τα εργαλεία που θα χρησιμοποιηθούν.

eTwinning project: International Co-operation

Στο πλαίσιο του μαθήματος Αγγλικής Γλώσσας, οι μαθητές του Β4 (τμήμα προχωρημένων), με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Κισλάρα, συμμετείχαν στο eTwinning projectInternational Co-operation” και συνεργάστηκαν με μαθητές από  Νορβηγία, Ιταλία και Ισπανία. Χρησιμοποίησαν την πλατφόρμα TwinSpace , εργαλεία web 2.0 και αντάλλαξαν γράμματα μεταξύ τους.

Σκοπός του project  ήταν να βελτιώσουν τις γλωσσικές και κοινωνικές τους δεξιότητες αλλά και να γνωρίσουν την καθημερινότητα και την κουλτούρα των ευρωπαίων συνομηλίκων τους. Γενικός στόχος, βέβαια,ήταν να διαμορφώσουν στάση ανοχής, συσχέτισης και κατανόησης προς άλλους πολιτισμούς .