Περιβαλλοντική εκδρομή στο Παρανέστι

Την Τρίτη 22 Μαρτίου 2016, η περιβαλλοντική ομάδα του 4ου Γυμνασίου πραγματοποίησε εκδρομή στο ΚΠΕ Παρανεστίου Δράμας. Ξεκινήσαμε νωρίς το πρωί και μετά από ένα τρίωρο περίπου ταξίδι επισκεφτήκαμε το Περιβαλλοντικό κέντρο του Νομού που βρίσκεται στο Παρανέστι. Αφού παρακολουθήσαμε την ενδιαφέρουσα ξενάγηση του μουσείου και μάθαμε για την χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής, κάναμε ένα μικρό διάλειμμα και ξεκινήσαμε την πορεία σε ένα μονοπάτι δίπλα στον ποταμό Νέστο.  Κατά τη διάρκεια της διαδρομής κάναμε διάφορες δραστηριότητες και όταν φτάσαμε στο τέλος, έναν χώρο αναψυχής, επιβιβαστήκαμε ξανά στο λεωφορείο και γυρίσαμε. Περάσαμε μια πολύ ευχάριστη μέρα στη φύση που ταυτόχρονα μας έμαθε πολλά πράγματα.

Β4 Μπογιατζή Κατερίνα.