Μουσικό αφιέρωμα στον Δ. Σαββόπουλο "Το περιβόλι του τρελού"

"Το περιβόλι του τρελού" είναι ο τίτλος του δεύτερου μουσικού δίσκου του Διονύση Σαββόπουλου, που κυκλοφόρησε το 1969. "Το περιβόλι του τρελού" είναι και η ονομασία του σχολικού μας προγράμματος που είναι αφιερωμένο στον πολύ σημαντικό τραγουδοποιό μας Διονύση Σαββόπουλο.

Καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς οι μαθητές του προγράμματος, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας μουσικής του σχολείου μας, κας Λυμπενίδου Αθανασίας, συνέλεξαν άνθη από το περιβόλι της μουσικής παραγωγής του Σαββόπουλου και δημιούργησαν με έντεκα από αυτά μία εξαιρετική παράσταση.

Την Τετάρτη 30 Απριλίου πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση της δουλειάς της ομάδας στο Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης. Εκτός από τα έντεκα τραγούδια το πρόγραμμα περιλάμβανε μία μικρή παράσταση καραγκιόζη και χορευτικά.  Ολόκληρο το πρόγραμμα και οι συντελεστές της παράστασης στις εικόνες αριστερά.

Το Δημοτικό Θέατρο ήταν κατάμεστο, όλοι μαγεύτηκαν από τα τραγούδια του Σαββόπουλου και τις ερμηνείες των παιδιών και, από ό,τι μαρτυρά και το χειροκρότημα στο τέλος, απόλαυσαν την παράσταση. Κάποιοι μάλιστα μας εκμυστηρεύτηκαν πως ήθελαν να διαρκέσει κι άλλο το πρόγραμμα και κάποιοι, το ίδιο και το αυτό, πως δεν ήθελαν να τελειώσει.

Η παράσταση όμως τελείωσε, τα φώτα έσβησαν και αυτό που μένει είναι να δώσουμε πολλά συγχαρητήρια στους συντελεστές της παράστασης και ιδίως στην υπεύθυνη του προγράμματος, κα Λυμπενίδου Αθανασία, να ευχαριστήσουμε τη Διεύθυνση του σχολείου για την ενεργό συμπαράστασή της και να υπογραμμίσουμε τα λόγια της Διευθύντριας, κας Γκενοπούλου Μάρθας, στον χαιρετισμό της, πριν την έναρξη της παράστασης: "Η παράσταση είναι αφιερωμένη σε κάθε άνθρωπο που καρποφορεί ακόμη ένα περιβόλι μέσα του"