Η δημοσιογραφική ομάδα

Σχ. έτος: 2013-2014

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Δουλούδη Μαρία

Η δημοσιογραφική ομάδα ξεκίνησε με διάθεση για έρευνα και αναζήτηση. Το θέμα της στην αρχή δεν ήταν κάτι συγκεκριμένο αλλά η επικαιρότητα και οι εξελίξεις της. Έτσι τα ενδιαφέροντά μας πλήθαιναν και μας άνοιγαν συνεχώς νέους δρόμους. Είχαμετην ευκαιρία να γνωρίσουμε και να συνομιλήσουμε με αξιόλογους ανθρώπους. Μάθαμε να ακούμε και να μαθαίνουμε. Ξεκινήσαμε από το θέμα της κακοποίησης των ζώων και αφιερώσαμε χρόνο για να μάθουμε τα δικαιώματά τους. Έπειτα γνωρίσαμε την αξία του εθελοντισμού και συναντήσαμε τους Γιατρούς του Κόσμου που είχαν επισκεφθεί την πόλη μας. Ο σεβασμός στη ζωή έγινε το σύνθημά μας. Στην πορεία ανακαλύψαμε την αξία της κριτικής και της αυτοκριτικής μέσα από ένα ξεδίπλωμα των ελαττωμάτων και των προτερημάτων μας με τη μορφή παιχνιδιού. Ανακαλύψαμε ό ένας τον άλλον και διαπιστώσαμε ότι η αυτοκριτική ξεκινά πρώτα από την αυτογνωσία. Και έπειτα ήρθε η γνωριμία μας με τη Νίκη και επιχειρήσαμε να την πλησιάσουμε και να την γνωρίσουμε καλύτερα πότε μέσα από πληροφορίες και πότε μέσα από δράσεις. Στην αρχή κάτι για μας άγνωστο και απλησίαστο που στην πορεία το κάναμε οικείο και γνώριμο.

Έφτασε η χρονιά στο τέλος της και έμειναν όλα αυτά αναμνήσεις και εμπειρίες – πολύτιμο εφόδιο για τη χρονιά που έρχεται.

Η δημοσιογραφική ομάδα

1. Α. Μαυροκεφάλου