Από τον γραμματιστή και τον παιδοτρίβη στο νέο σχολείο

Ένα χωρίο στον Πλάτωνα και μία παράσταση σε αρχαιοελληνικό αγγείο ήταν η αφορμή για να ξεκινήσουμε ένα σύντομο μα γοητευτικό ταξίδι στο σχολείο του χτες και του σήμερα και να επεκταθούμε στα σχολεία του κόσμου στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος με διπλό θέματα: Α)" Από τον παιδοτρίβη και τον γραμματιστή …στο νέο σχολείο" Β)  " Μία βόλτα στα σχολεία  του κόσμου" Η ομάδα δραστηριοποιήθηκε με υπεύθυνες την κ. Δουλούδη Μαρία τάξης και την κ. Κεφαλά Υβόνη.

Μας ευαισθητοποίησε ιδιαίτερα το θέμα των  δικαιωμάτων των παιδιών. Ζωγραφίσαμε και δραματοποιήσαμε σκηνές από τη παραβίασή τους. Συζητήσαμε και ενημερωθήκαμε ώστε να επιμεληθούμε μία ενημερωτική εκδήλωση για τους μαθητές της Α΄ τάξης. Κάποιοι από εμάς έγιναν "συγγραφείς" και έγραψαν  παραμύθια για το θέμα αυτό στο χώρο της βιβλιοθήκης.

Το επόμενο  θέμα μας ήταν το σχολείο και η εξέλιξή του στο χρόνο.Η ιστορική αναδρομή βοήθησε να κατανοήσουμε τις αλλαγές και να παρακολουθήσουμε τις νέες μεθόδους που σήμερα εφαρμόζονται. Για το θέμα αυτό επισκεφθήκαμε το Μουσείο παιδείας στην Κομοτηνή και είχαμε την ευκαιρία να δούμε και να χρησιμοποιήσουμε σχολικά αντικείμενα παλαιότερων εποχών .Έπειτα και σε συνεργασία με την κίνηση πολιτών "Διάζωμα" γίναμε ξεναγοί για τους συμμαθητές μας στο αρχαίο θέατρο της Μαρώνειας. Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε το θέατρο και να το αναδείξουμε με μία σύντομη δραματοποίηση ενός αποσπάσματος από την " Ελένη" του Ευριπίδη. Το ταξίδι μας συνεχίστηκε στο αρχαιολογικό χώρο και στο μουσείο των Αβδήρων όπου γνωρίσαμε κομμάτια του αρχαιοελληνικού πολιτισμού μέσα από τα πολύτιμα εκθέματα. Η ημέρα του βιβλίου έγινε η αφορμή να παρακολουθήσουμε ένα σεμινάριο δημιουργικής γραφής από τον κ. Γ. Γκουντή στο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας. Η εμπειρία της δημιουργικής γραφής ήταν μοναδική. Tην ίδια ημέρα είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε την παρουσίαση της γραφής Braille  από τον κ. Κουδουμάκη, αντιπρόεδρο της περιφερειακής ένωσης τυφλών και την κ. Δουλγέρη, εκπαιδεύτρια γραφής Braille. Ως μικροί ερευνητές θελήσαμε να  γνωρίσουμε τον τρόπο λειτουργίας ενός σύγχρονου τηλεοπτικού σταθμού. Για το λόγο αυτό επισκεφθήκαμε τον  τηλεοπτικό σταθμό  της Δέλτα τηλεόρασης   ενημερωθήκαμε από την  κ. Σώκου και ξεναγηθήκαμε στα στούντιο του σταθμού.