Πρόγραμμα " Role Models-Erasmus+ IKY"

Το 4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης συμμετέχει στην πιλοτική εφαρμογή του προγράμματος "Role Models" της Ε.Ε. σε συνεργασία με το ΙΚΥ.

Το πρόγραμμα στοχεύει στη βιωματική εκπαίδευση μαθητών-Role Models και στη δημιουργία δικτύου ατόμων προκειμένου να λειτουργήσουν ως πρότυπα και να εμπνεύσουν τους μαθητές να μην εγκαταλείψουν το σχολείο. Για το σκοπό αυτό θα αξιοποιηθούν εργαλεία και ιδέες σε συνεργασία με άλλες χώρες της Ε.Ε. μέσα από τη λειτουργία βάσης δεδομένων. Στο πρόγραμμα υποστηρίζεται και αναδεικνύεται η ενεργός μάθηση-μπορώ να γίνω καλύτερος, καθώς και η νοοτροπία ανάπτυξης.

Η πρώτη συνάντηση των συντελεστών του προγράμματος πραγματοποιήθηκε στην Κομοτηνή στις 26 Σεπτεμβρίου. Το σχολείο εκπροσώπησαν οι εκπαιδευτικοί κ. Γκενοπούλου Μάρθα και κ.Κουρτέση Θεοδώρα.