Έθιμα του Πάσχα στα Γαλλικά

Το Πάσχα είναι μια από τις μεγαλύτερες γιορτές της χριστιανοσύνης. Στη Γαλλία επίσης έχει την τιμητική της. Ένα από τα πιο σημαντικά έθιμα για τους Γάλλους είναι οι «ιπτάμενες καμπάνες» (“les cloches volantes”). Υπάρχει ένας μύθος που λέει ότι οι καμπάνες εγκαταλείπουν όλες τις πόλεις  της Γαλλίας και πηγαίνουν πετώντας στη Ρώμη για να πάρουν την ευλογία από τον Πάπα και να μαζέψουν τα πολύχρωμα σοκολατένια αβγά. Έτσι, δεν υπάρχει καμία καμπάνα να ηχήσει στις εκκλησίες. Όταν όλες έχουν συμπληρώσει την αποστολή τους, επιστρέφουν από τη Ρώμη, ευλογημένες κι έχοντας τα πασχαλινά αβγά, ξαναπαίρνουν τις θέσεις τους στα καμπαναριά και την Κυριακή αρχίζουν να ηχούν χαρμόσυνα φέρνοντας το νέο της Ανάστασης.

“La chasse aux oeufs”

Το Μέγα Σάββατο το βράδυ ετοιμάζονται οι αχυρένιες φωλιές στους κήπους και στα σπίτια. Προορίζονται για τους λαγούς που θα φέρουν τα σοκολατένια αβγά, αυτά που έφεραν οι καμπάνες από τη Ρώμη κατά τη διάρκεια της νύχτας. Τα μικρά παιδιά αφήνουν και καρότα στις φωλιές για την περίπτωση που οι λαγοί είναι πεινασμένοι. Όταν ξυπνούν την Κυριακή το πρωί, τα παιδιά τρέχουν να βρουν τα σοκολατένια αβγά που άφησε στη φωλιά ο λαγός και τα βάζουν στο γιορτινό τραπέζι. Αυτό λέγεται «το κυνήγι των αβγών» (“la chasse aux oeufs”).

Την Παρασκευή 7/4/2023, στο τελευταίο μάθημα των Γαλλικών πριν από τις διακοπές του Πάσχα, αφού γνωρίσαμε με τους μαθητές του Α4 του σχολείου μας τα παραπάνω έθιμα και συζητήσαμε στην τάξη γι’ αυτά, βγήκαμε στην αυλή του σχολείου μας και παίξαμε το κυνήγι των αβγών!  Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες, επιδόθηκαν στην αναζήτηση των πολύχρωμων αβγών και πραγματικά το διασκέδασαν και το απόλαυσαν με την ψυχή τους!

Joyeuses Pâques!!!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πιρπιρή Μάρθα (ΠΕ05)

• Pasxa1
  • Pasxa2